Тулгар төрийн 2228, Их Монгол улсын 813, Ардын хувьсгалын 98 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын хөтөлбөр гарлаа.

Хөтөлбөр: 

Цаг

Үйл ажиллагаа

Байршил

7 сарын 06

09.00-19.00 Урианхай сурын харваа

Сурын талбайд

7 сарын 07

09.00-18.00 Буриад сурын харваа

Сурын талбайд

7 сарын 08

09.00-19.00 Өсвөр үе, балчир насны хүүхдийн харваа

Сурын талбайд

14.00-16.00 Монгол хүүхдүүд урлагийн их наадмын нэгдсэн тоглолт

Соёлын төв өргөөнд

7 сарын 09

09.00-19.00 Өсвөр үе, балчир насны хүүхдийн харваа

Сурын талбайд

7 сарын 10

08.00-11.00 Хязаалан насны морьдын уралдаан

Хүй долоон худагт

08.00-22.00 Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт

Шагайн асарт

08.30-14.30 Үндэсний сурын хана харвааны эхэн өрөг

Сурын талбайд

10.00-11.00 Төрийн далбааны өдөрт зориулсан Хүндэтгэлийн ажиллагаа, цэргийн ёслолын жагсаал

  Чингисийн талбайд

10.00-18.00 Монголын сайхан орон шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн

  Монголын урчуудын эвлэлийн хорооны үзэсгэлэнгийн байр

13.00-13.30 Жанжин Д.Сүхбаатарын хөшөөнд цэцэг өргөх, Их эзэн Чингис хааны хөшөөнд хүндэтгэл үзүүлэх ёслол

  Чингисийн талбайд

14.00 -18.00 Дээлтэй Монгол наадам

  Чингисийн талбайд

14.00-16.30 Шүдлэн насны морьдын уралдаан

  Хүй долоон худагт

14.30-20.30 Үндэсний сурын хана харвааны дунд өрөг

  Сурын талбайд

15.00 ; 18.00 Төрийн хүндэтгэлийн концерт

  Соёлын төв өргөө

20.00 Монгол Улсын Төрийн туг цэнгүүлэх ёслол

Чингисийн талбайд

7 сарын 11

08.00-11.30 Азарганы уралдаан

Хүй долоон худагт

08.00-11.00  Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт

Шагайн асарт

09.00-17.00 Хөхүүрийн айраг наадам

Хүй долоон худагт

09.30 Монгол Улсын Төрийн тугийг Төрийн ордноос Төв цэнгэлдэх хүрээлэн рүү залах ёслол

11.00 Баяр наадмын ажиллагааг рөнхийлөгч Х.Баттулга нээж, Төрийн туганд хүндэтгэл үзүүлнэ.

  Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.10 Үндэсний их баяр наадмын нээлтийн арга хэмжээ / тусгай хөтөлбөрөөр/

  Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.40-12.40 Шагайн харвааны нээлт

13.00-22.00 Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт

Шагайн асарт

13.00-17.00 Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

13.00-16.00 Өсвөрийн  бөхийн барилдааны нэгийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

13.30-14.00 Төрийн өндөрлөгүүд сум тавих уламжлалт ёслол, Үндэсний сурын нэгдсэн үзүүлэх харваа

  Сурын талбайд

14.00 Хүй долоо худгийн наадмын нээлтийн ажиллагаа /тусгай хөтөлбөрөөр/

  Хүй долоон худагт

14.00-17.00 Их насны морьдын уралдаан

14.30-17.30 Үндэсний их сурын хана харвааны адаг өрөг

Хүй долоон худагт

14.00-14.30 Төрийн гурван өндөрлөг шагайн асарт ирж харваа үзэх сум тавих

  Шагайн асарт

16.20-18.00 Өсвөрийн бөхийн барилдааны хоёрын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.10-20.00 Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.30-21.30 Үндэсний их сурын хасаа харвааны эхэн өрөг

Сурын талбайд

21.00 Улаанбаатарын үдэш “Эх орноо хамтдаа дуулъя” цэнгүүн

Чингисийн  талбайд

23.00 Баяр наадмын ёслолын буудлага

Чингисийн  талбайд Баянхошуу, Маахуур толгой, Дамбадаржаа

7 сарын 12

07.00-10.30 Соёолон насны морьдын уралдаан

Хүй долоон худагт

07.00-12.00 Үндэсний сурын хасаа харвааны дунд өрөг

Сурын талбайд

08.00-11.00 Шагайн харвааны хагас шигшээ тоглолт

Шагайн асарт

09.00-11.00 Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

10.00-11.00 Өсвөрийн бөхийн барилдааны гурвын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

09.00-17.00 Хөхүүрийн айраг наадам

Хүй долоон худагт

10.30-12.30 Дааганы уралдаан

Хүй долоон худагт

11.20-12.40 Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн  даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.20-12.40 Өсвөрийн бөхийн барилдааны дөрвийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.00-14.00 Шагайн харвааны үзүүр, түрүүний тоглолт

Шагайн асарт

12.00-14.00 Үндэсний сурын хасаа харвааны адаг өрөг

Сурын талбайд

14.00-15.30 Шагайн харвааны шөвгийн 8-д үлдсэн баг, харваачдад шагнал гардуулах

Шагайн асарт

14.00-14.30 Үндэсний сурын түрүү тодруулах шилдэг 16 харваачийн шигшээ харваа

Сурын талбайд

14.30-15.10 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.10-15.30 Ерөнхийлөгч Х.Баттулга Үндэсний сур, шагайн харваанд түрүүлсэн харваачдад шагнал гардуулна. Улсын цолны болзол хангасан сурын харваачдад цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.30-16.20 Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.20-16.00 Өсвөрийн бөхийн барилдааны тавын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.00-16.40 Түрүүлж айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна. Ерөнхийлөгч Х.Баттулга хурдан морь унаач хүүхдүүдэд бэлэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.20-16.40 Өсвөрийн бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.40-17.20 Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.30-17.40 Ерөнхийлөгч Х.Баттулга Улсын начин, Улсын харцага цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.40-18.40 Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

18.30-19.00 Өсвөрийн бөхийн барилдааны долоогийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.00-19.20 Ерөнхийлөгч Х.Баттулга Улсын заан цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.20-19.50 Хүчит бөхийн барилдааны есийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.50-20.00 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга Үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг, шагнал гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

20.00 Тулгар төрийн 2228, Их Монгол Улсын 813, Ардын хувьсгалын 98 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга хаана.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

20.10 Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагаа, Монгол Улсын төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс Төрийн ордон руу залах ёслол

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

21.00 Улаанбаатарын үдэш Эх орноо хамтдаа дуулъя цэнгүүн

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

7 сарын 13

07.00-09.30 Эрлийз дээд насны морьдын уралдаан

Хүй долоон худагт

09.00-14.00 Жороо морины тойргийн уралдаан

10.30-12.30 Эрлийз дунд насны морьдын уралдаан

13.00-13.10 Монгол Улсын Шадар сайд, Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны дарга Ө.Энхтүвшин уяачдын наадмыг нээнэ.

13.10-13.30 Уяачдын наадмын нээлтэд зориулсан урлагийн тоглолт  / тусгай хөтөлбөрөөр /

13.30-14.20 Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа

13.30-15.30 Эрлийз бага насны морьдын уралдаан

14.20-14.30 Үндэсний их баяр наадамд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд бай шагнал, цолны чимэг хүртсэн бөхчүүдэд үнэмлэх гардуулна.

14.30-15.20 Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа

15.20-15.30 Урлагийн тоглолт

15.30-16.30 Хүчит бөхийн барилдааны гурав, дөрвийн даваа

16.30-16.40 Урлагийн тоглолт

16.40-17.00 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа

17.00-17.30 Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж шагнал гардуулна.

17.30-18.00 Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

18.00-18.30 Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн  даваа

18.30-.18.50 Хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд шагнал гардуулна.

18.50-19.00 Батлан хамгаалах яамны Төрийн нарийн бичгийн дарга, Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны Хурдан морины салбар хорооны дарга, Бригадын генерал Х.Батбилэг Уяачдын наадмыг хаана.